HOME
ABOUT US
CONTACT US
CALENDAR
NEWSLETTER
RECIPE FILE
MEMBER FORUM
PHOTOS
LINKS

Help support the SSBC, get your AHA Memebership here

Help support the SSBC, get your AHA Memebership here

2016 South Shore Brewoff Winners



Flight A:
Standard American Beer, Czech Lager, Pale Malty European Lager
8 entries
1st    Frank Altieri (1C)
2nd    Matthew Border (3B)
3rd    Paul Zocco (4C)

Flight B:
Pale Bitter European Beer, Amber Malty European Lager
10 entries
1st    Paul Zocco (6B)
2nd    Mike Seward (6A)
3rd    Matthew Border (5B)
HM     Doug McCabe (5D)

Flight C:
Amber Bitter European Beer
11 entries
1st    Andrew Starsiak (7B)
2nd    Daniel Kahn (7B)
3rd    Dan McNevin (7A)
HM     Christopher Filleti (7A)

Flight D:
Dark European Lager, Strong European Beer
13 entries
1st    Ed Sabato (9C)
2nd    Mike Seward (9C)
3rd    Nicholas Griner (8B)
HM     Jim Prucha (9C)

Flight E:
German Wheat Beer, British Bitter, Pale Commonwealth Beer
8 entries
1st    Theron Blank (11C)
2nd    Jeremy Adams (11C)
3rd    Doug McCabe (10A)

Flight F:
Brown British Beer, Scottish Ale
10 entries
1st    Andrew Starsiak (14C)
2nd    Jim Rogers (14C)
3rd    Stephen Amaral (13B)

Flight G:
Irish Beer, Strong British Ale
8 entries
1st    Paul Zocco (17C)
2nd    Nicholas Griner (15C)
3rd    Paul Hanusch (17C)
HM     Peter Robarts (15A)

Flight H:
Dark British Beer
9 entries
1st    Andrew Sutton (16A)
2nd    Andrew Starsiak (16B)
3rd    Daniel Kahn (16A)

Flight I:
Pale American Ale
21 entries
1st    Bryan Bigda (18B)
2nd    Greg Wilson (18B)
3rd    Greg Wilson (18B)

Flight J:
Amber and Brown American Beer, Strong American Ale
14 entries
1st    Mark Keck (19C)
2nd    Max Heinegg (22C)
3rd    Joe Dauria (19A)
HM     William McEttrick (19A)

Flight K:
American Porter and Stout
9 entries
1st    Paul Zocco (20C)
2nd    Jeremy Kintigh (20A)
3rd    Stephen Amaral (20A)

Flight L:
IPA
20 entries
1st    Jesse Johnson (21A)
2nd    William Davis (21A)
3rd    James Marshall (21A)

Flight M:
European Sour Ale, Belgian Ale
9 entries
1st    Paul Zocco (24C)
2nd    Paul Zocco (23F)
3rd    Matthew Border (24A)

Flight N:
Strong Belgian Ale
8 entries
1st    James Mcknight (25B)
2nd    Mike Auber (25B)
3rd    Joshua Fogg (25B)
HM     Joshua Fogg (25C)

Flight O:
Trappist Ale
9 entries
1st    Paul Zocco (26D)
2nd    Joshua Fogg (26C)
3rd    Andrew Starsiak (26A)

Flight P:
Historical Beer, American Wild Ale, Fruit Beer
12 entries
1st    Matthew Dirckx (27A)
2nd    Max Heinegg (28C)
3rd    Mark Keck (28B)

Flight Q:
Spiced Beer
10 entries
1st    Mike Auber (30A)
2nd    Benjamin Amidon (30A)
3rd    Dan McNevin (30A)

Flight R:
Smoked Beer, Wood Beer, Specialty Beer
6 entries
1st    Brian Donovan (33A)
2nd    Jason Maestas (32A)
3rd    Joe Dauria (33A)
HM     William McEttrick (34C)

Flight S:
Ciders
8 entries
1st    Matthew Border (C1A)
2nd    Robert Rising (C2B)
3rd    Robert Brosofsky (C1A)

Flight T:
Meads
15 entries
1st    Robert Rising (M1B)
2nd    Paul Zocco (M1C)
3rd    Jennifer Pereira (M3B)


Best of show:
1st    Matthew Dirckx (Historical Beer)
2nd    Andrew Starsiak (Altbier)
3rd    Paul Zocco (Wee Heavy)
HM     Paul Zocco (Imperial Stout)


Brewmaster award:
Paul Zocco (20 points)



Site Design by Roger Warner
info@rogerwarner.com